Sľnovrat a hosté

Sľnovrat a hosté

homolova.jpg

Tím, čím je pro český folk Šafrán, pro slovenskou písničkářskou scénu je sdružení Slnovrat. Vznikl koncem osmdesátých let a spojil výrazné písničkářské individuality, jako byli Ivan Hoffman, Dušan Valúch, Miloš Janoušek nebo Pavel Malovič. Svým působením v podzemním divadle U Rolanda sdružení Slnovrat vytvořilo první stálou folkovou scénu, ze které podnikali výjezdy po Slovensku i Čechách, hráli na všech významných přehlídkách a scénách někdejšího Československa (Ostravský folkový kolotoč, Porta, Martinské Folkfórum), nikdy však nedostali možnost vydat vlastní album. Paradoxně prvním oficiálním nosičem s hlavičkou Slnovrat bylo dvojalbum Nikdy tak nebolo, které vyšlo až v roce 2009 díky českému labelu Indies Happy Trails a přinášelo archívní záznamy živých i studiových nahrávek z let 1979 až 1984.

Dlouho se zdálo se, že toto dvojCD definitivně uzavře kapitolu se jménem Slnovrat, protože většina jeho členů -  až na Dušana Valúcha, Miloše Janouška a Karola Svozila, kteří pod názvem Jednofázové kvasenie neustále aktivně koncertují a vydávají desky - se hudbě věnují už jen sporadicky. A možná by to tak i zůstalo, nebýt jedné letní sejšn, kdy se část Slnovratu sešla, aby otestovala malé soukromé studio svého spoluhráče Jula Kazimíra. Z původního happeningu nejenže vzešli zajímavé nahrávky, ale taky se ukázalo, že neustále vznikají nové skladby a že i po letech nadále přetrvává chuť dělat dál písničky.

Původně jednorázové nahrávání se změnilo v precizní studiovou práci a výsledkem jsou nahrávky, které již nevycházejí z minulosti, ale důsledně mapují současnou podobu Slnovratu. Čtrnáct skladeb (z toho jedna instrumentální) ukazuje současný Slnovrat jako společnou platformu pro šest zralých písničkářů s vyhraněným autorským i interpretačním rukopisem. Na nahrávkách spolupracovali jednak dlouholetí spoluhráči Karol Svozil (Jednofázové kvasenie), Milan Tedla (Komorný orchester Bohdana Warchala, Capella Istropolitana, Dežo Ursiny) a Jozef Ciller (Lojzo), ale i muzikanti mladší generace – Pavol Kazimír a Peter Michalovič ml.

Nové CD slovenského sdružení písničkářů Slnovrat vychází  přesně tři roky po vydání dvojCD Nikdy tak nebolo. Na rozdíl od předchozího dvojalba, které tvořili archivní nahrávky autorů a interpretů Ivana Hoffmana, Miloše Janouška, Jula Kazimíra, Pavla Maloviče, Martina Maška, Petra Michaloviče, Ola Lachkého a Dušana Valúcha, CD Triquetra přináší nové, dosud nevydané nahrávky. Vydavatelem CD je - podobně jako u předchozího dvojalba -renomovaný český label Indies Happy Trails.

 

sobota 24. června, M-klub - Scéna Indies Happy Trails

Sľnovrat a hosté - uvádí Ivan Hoffman 

16.00 Peter Michalovič  (SK)

16.30 Martin Mašek (SK)

17.00 Zuzana Homolová a Samo Smetana j.h. (SK)

18.00 Pavol Malovič (SK)

18.50 JFQ - Dušan Valúch, Karol Svozil, Miloš Janoušek a Fedor Frešo j. h. (SK)


Sdílej: linkuj.cz icon jagg.cz icon vybrali.sme.sk icon Google icon Facebook icon delicious.com icon digg.com icon diigo.com icon pridat.eu icon bookmarky.cz icon


aktuálně


27.6.2017  V uplynulém týdnu se ve Valašském Meziříčí uskutečnil 35. ročník folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček, který návštěvníky přenesl do zlatých časů bigbítové éry, nabídl... 
 

mapa stránek © 2017, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí