Petra Börnerová Band (CZ/SK)

Petra Börnerová Band (CZ/SK)

Petra-Bornerova-band-4.jpg

Skupina Petra Börnerová band vznikla v létě 2005 díky pozvání na Rythm & blues festival, který se konal v městečku Nyírbátor ve východním Maďarsku. Založili ji česká zpěvačka Petra Börnerová a slovenský bubeník Tomáš Bobrovniczký. Do kapely si přizvali tři výborné maďarské muzikanty. Kytaristu Benkő Zsolta, saxofonistu Táncos Istvána a baskytaristu Bornemissza Ádáma. Po několika příležitostných vystoupení v Maďarsku a na Slovensku se osvědčily kvality a potenciál formace, a tak se skupina rozhodla o další spolupráci. Na podzim 2005 absolvovala první turné po ČR a Slovensku a v brněnském klubu nahrála Live CD „Live at Stará Pekárna“, které obdrželo pozitivní kritiku v médiích v ČR i v Maďarsku.

Repertoár skupiny tvořily kromě bluesových písniček 50. let i skladby s moderním a současným zvukem. Samotné blues tak zpestřily soul–jazzové prvky. Skupina se snažila zformovat úrodu blues 50. let do jednoho celku. Emocionální, upřímný a něžný projev zpěvačky Petry Börnerové vytvořil příjemnou atmosféru, kterou skupina dále gradovala. Dva sólisté na jedné straně výborní hráči a virtuózové, na druhé straně dokázali jemně pohladit svými sóly. Stabilní půdu pro zpěvačku a sólisty maximálně uspokojují potřeby rytmické sekce a nabízí stabilní půdu pro zpěvačku a sólisty. Se skupinou také spolupracoval jeden z nejuznávanějších maďarských pianistů a skladatelů Kosz Szilveszter, který je původem z Rumunska. Pozici baskytaristy později vystřídali Bordács Attila z Maďarska a také Pavel Novák z Čech.

Tato mezinárodní sestava nesoucí název Petra Börnerová band feat. Benkő Zsolt odehrála stovky koncertů po celé Evropě. Vystoupila na několika významných festivalech jako je např. Blues Alive Šumperk (CZ), Gastro Blues Paks (HU), Living Blues Bratislava (SR), Piazza Blues Bellinzona (CH), Rzeszow & Przeworsk blues festival (PL) atd. V dubnu 2007 natáčela v Brně pořad pro Českou televizi s názvem „Blues ze Staré Pekárny“, který zachycuje živé vystoupení a rozhovor s kapelou. Na podzim 2007 po odchodu saxofonisty Táncos Istvána, vystupuje se skupinou jako host mladý český saxofonista Jakub Doležal. Na jednom z posledních vystoupení původní sestavy na Jazz & blues festivalu v Ústí nad Labem si s kapelou zahrála americká bluesová osobnost Chris Duarte.

Začátkem roku 2008 se formuje nová sestava s výborným slovenským jazzovým kytaristou a skladatelem Milošem Železňákem a českým baskytaristou Pavlem Novákem. S novou kapelou přichází i nový zvuk a vlastní autorské kompozice ve stylu folk-jazz-blues. Právě s touto kapelou se natočila studiové CD, které vydala v prosinci 2008. V říjnu 2008 přichází na post baskytaristy Peter Oberländer. Po krátké pauze skupina pokračuje v koncertování a připravuje nové písničky pro další CD.

V roce 2020 se k triu připojuje slovenský baskytarista a tak opět koncertuje kapela Petra Börnerová Band.

 

Petra Börnerová – zpěv, akordeon

Tomáš Bobrovniczký (SK/CZ) – zpěv, akustická a rezofonická kytara

Tomáš Bobrovniczký jr. (CZ) – bicí

Peter Oberländer (SK) – baskytara
aktuálně


3.6.2021  Ve složce PROGRAM naleznete harmonogram 39. ročníku festivalu Valašský špalíček, který zveřejňujeme k datu 3. června 2021. Všechny uvedené účinkující máme potvrzené a doufáme, že... 
 

mapa stránek © 2021, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí