Petr Zezulka a Skupina z Luhu v ČT

Petr Zezulka a Skupina z Luhu v ČT

2644.jpg

(1984-86) Vsetín - Valašské Meziříčí

Zrod souboru Ogaři z Luhu je nádherným příkladem toho, jak lze spojit dva ve své době nesourodé hudební styly v jeden, který může vzbudit pozornost vcelku široké divácké obce. Ve Vsetíně existovala parta teenagerů, která ačkoliv nevynikala nějakou instrumentální dovedností, přesto dala dohromady rockovou skupinu. Což bylo docela obvyklé. Snažila se o cosi, co lze s trochou dobré vůle nazvat punk zkřížený s metalem. O pár kilometrů severněji ve Valašském Meziříčí žil asi o pět let starší vousáč, jménem Petr Zezulka, který měl za sebou několikaleté zkušenosti z účinkování ve folk-rockové skupině Exploze. Tyto dva elementy spojil dohromady kdo jiný než dramaturg M-klubu Karel Prokeš. Společný soubor tehdy nazvali Krátký proces, ale po několika měsících byli nuceni tento docela hustý název změnit na Ogary z Luhu. Sestavu tehdy tvořili Petr Zezulka (voc), Jožka Mikeš (lg), Zbyněk Štěpánský (ds), Roman Macháč (g), Radek „Simons“ Filák (bg).

Skupina z Luhu, jak si říkali, naplnila představu valašské metal-folklorní skupiny zcela samozřejmě a dokonale. Kluci v manšestrákách, tričkách a keckách stáli skromně v pozadí a udržovali metalovou mašinu v chodu. Kytara svižně malovala valašské motivky. Před nimi se týčil Zezulka, sehnut nad mikrofonem, do kterého chrlil texty.

Skupina si zahrála na několika lokálních koncertech (Valašská Polanka, Valmez, Olomouc, Trenčín) a tato vystoupení a nahrávky z nich (Olomouc) ji zajistily docela slušný posluchačský ohlas. Bohužel na podzim '86, kdy byl soubor takříkajíc „v laufu“, zasáhla vyšší moc a Mikeš se Simonsem museli na vojnu. Zezulka tohle dost těžce nesl, a tak skupinu rozpustil. 

Na začátku roku 1987 se Zezulka se Štěpánským spojili se členy Bazar Blues (prostředníkem byl opět K. Prokeš) a společně vytvořili skupinu podobného ražení jako byli „ogaři“ - Ciment.

 

 

 


Sdílej: linkuj.cz icon jagg.cz icon vybrali.sme.sk icon Google icon Facebook icon delicious.com icon digg.com icon diigo.com icon pridat.eu icon bookmarky.cz icon


aktuálně


27.6.2017  V uplynulém týdnu se ve Valašském Meziříčí uskutečnil 35. ročník folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček, který návštěvníky přenesl do zlatých časů bigbítové éry, nabídl... 
 

mapa stránek © 2017, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí