Lucie Redlová hraje Beatles 50 let po Beatles

Lucie Redlová hraje Beatles 50 let po Beatles

Lucie-Redlova-plakat-Vs-2.jpg

Pár dní před festivalem nám přišlo na mysl speciální hudební vystoupení písničkářky Lucie Redlové, která je velkou fanynkou kapely Beatles a zná a umí zahrát většinu známých i neznámých písní. Lucie se za námi na skok zastavila, abychom nafotili tematickou fotku na plakát a zároveň jsme ji vyzpovídali, jak to s těmi Beatles vlastně má a jaké má dojmy z prvního po karanténního vystoupení v Humpolci.

Na Valašském špalíčku jsi vystupovala už několikrát. V začátcích s kapelou Docuku, sólově a nevím jistě zda i s kapelou. Nyní ale chystáš speciální set se skladbami kapely Beatles. Co pro tebe Beatles vlastně znamenají?
Moc. Já jsem Beatles propadla asi ve 14 nebo 15 letech díky mamce, která měla nějaké kazety. Následně jsem si posháněla další desky a nahrávky. Milovala jsem George Harrisona a velmi mě mrzelo, že v té době, kdy jsem je poslouchala, to už je minulost. Jejich písničky jsou tu ale stále. Pro mě je Beatles jedna z mých nejoblíbenějších kapel.

To znamená, že na tvém playlistu je celá řada skladeb. Které z nich ti ale přirostly nejvíce k srdci? Nebo které hraješ nejraději?
Je to různé. My jsme občas s kamarády dělávali Beatles sety, jako například na festivalu v Banátu nebo vloni jedné kamarádce na svatbě. Ti kamarádi byli jednak z Valmezu, ale i z Prahy, a tak nějak jsme si řekli, co budeme hrát. Bez zkoušky. Všichni se to naučili, a to jsme hráli. Písní tedy umím hromadu. Mám ráda takové ty veselejší písničky na party typu She Loves You, A Hard Day‘s Night a další známé. Ale jedna z prvních, které jsem se naučila a dříve jsem hrávala také na svých koncertech, když jsem měla ještě málo svých písniček, byla třeba od George Harrisona While My Guitar Gently Weeps.

To mě přivádí k následující otázce. Uplynulé měsíce hudebníkům příliš nepřály a ty ses přidala k těm, kteří svými streamy šířili pozitivní energii. Tvá online vystoupení měla různá témata… Redlová plays táborák, Lidová Redlová, Mandolínová Redlová… Posléze jsi vyhlásila diváckou anketu, v níž se fanoušci mohli rozhodovat, zdali budeš hrát právě repertoár kapely Beatles nebo ostravských Buty. Mrzelo tě hodně, že si vybrali právě Buty?
Až tak mě to nemrzelo. Spíše jsem byla překvapená, protože jsem sázela na to, že si vyberou Bealtes a já si raz dva udělám hodinový set, neboť ty písničky umím. Najednou jsem zjistila, že se musím naučit písničky Butů, což je docela výzva. Ony totiž nejsou úplně jednoduché. Později mě to už nemrzelo vůbec, protože tím že vyhráli Buty se ke mně přidal basák z Butů Peťa Vavřík a také Marcel Gabriel, který s nimi jednu dobu zaskakoval. Takže jsem si vlastně zahrála Buty s Butama, což je něco úžasného a jsem za to hodně ráda. Nakonec jsem ráda, že to dopadlo takto a Beatles si teď zahraji pro živé publikum na normálním festivalu.

Za sebou máš první živé vystoupení po koronavirové pandemii. Projevily se nějak ty týdny karantény, například v podobě větší trémy při koncertě? Vše totiž bylo utnuto ze dne na den a náhle nastalo nucené volno. Pozorovala jsi třeba změnu i na publiku? V náladě, v chování?
Já mám trému při každém vystoupení. A je jedno jestli hraji po týdnu nebo po půlroce, ale spíš jsem měla nervozitu z toho, že člověk zapomněl takové ty procesy… kam který kabel, kde, co zapojit, jak co jde za sebou… to, co si člověk zautomatizuje, když hraje často. Takže to bylo jako bych znova začínala, ale jinak to bylo moc fajn. My jsme hodně moc chtěli hrát, přestože počasí nebylo příliš příznivé, neboť koncert byl pod širým nebem. A naštěstí měl stejný přístup i pořadatel Letní platformy Humpolec Hudba v parku, a i když trochu mrholilo, tak lidé přišli a já jsem si to moc užila. Není nad to hrát tváří v tvář pro živé publikum.
aktuálně


24.6.2020  Folk blues beat festival Valašský špalíček je za dveřmi. Osmatřicátý ročník se uskuteční v areálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí ve dnech 25. až 27. června 2020. Zahájení... 
 

mapa stránek © 2020, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí