Energit (CZ)

Energit (CZ)

Energit.jpg

První sestavu kapely Energit v roce 1973, tvořili dva členové rozpadlého Flamenga – bubeník Erno Šedivý a zpěvák Ivan Khunt, plus další dva hudebníci ze skupiny Jazz Q Martina Kratochvíla – kytarista Luboš Andršt a baskytarista Vladimír Padrůněk.

Po roce 1968 totiž začalo pozvolna politicky přituhovat a ani muzika nebyla tohoto procesu ušetřena. Koncerty procházely kolečkem takzvaného povolovacího řízení kulturních akcí, organizovat rockové koncerty bylo pro pořadatele čím dál těžší a kapely se rozpadaly. A právě v této době měla čtveřice nadšených muzikantů bláznivý nápad, založit hard rockovou skupinu.

Vymysleli si pro ni název ENERGIT což byly tehdy známé a oblíbené cukrovinky. Měly tvar malých cihliček, byly úhledně balené snad po pěti či deseti kusech a byl to zdroj rychlé energie, díky obsahu hroznového cukru. Tato nevinná cukrátka se stala symbolem vysoce energické hudby, kterou kapela produkovala.

Po úspěšném startu a půlroční existenci byla kapela zakázána. Legenda praví, že fanoušci, kteří za ní přijeli na koncert v Pečkách u Prahy, aby se v noci dostali domů zastavili na nádraží rychlík, který měl jen projíždět. Tenhle bohatýrský kousek byl ovšem vhodnou záminkou pro strážce socialistického pořádku, kteří měli již kapelu dlouho ve svém hledáčku.

Po téměř roční přestávce byla skupina obnovena se zpěvákem Vladimírem Mišíkem, protože Ivan Khunt a Erno Šedivý mezi tím emigrovali. Tato spolupráce ale dlouho nevydržela.  Vladimír Mišík založil vlastní skupinu Etc..., vzal si s sebou basistu Vladimíra Padrůňka a  Energit se dál v sedmdesátých letech věnoval instrumentální hudbě na poli tzv. jazz rock fusion. V tomto období v ní, kromě zakladatele Luboše Andršta, působil například jazzový klavírista Emil Viklický, nebo saxofonista Rudolf Ticháček. V roce 1990 – 1992 sestavil Luboš Andršt pod tímto názvem také doprovodnou skupinu pro comeback Marty Kubišové.

V současné době kapela Energit, která se stala nedílnou součástí historie české rockové i jazzové hudby hraje ve složení Luboš Andršt kytara, Jan Holeček zpěv a Hammond organ, Vladimír Guma Kulhánek baskytara a Jiří Zelenka bicí.

 

aktuálně


12.6.2019  Pavol Hammel se opět vrací do Valmezu na Valašský špalíček. Tentokrát už po roce. Důvodem není recyklace starších nápadů dramaturga festivalového programu Karla Prokeše, nýbrž... 
 

mapa stránek © 2019, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí