Dáša Ubrová & Milan Kašuba & Vincenc Kummer (CZ)

Dáša Ubrová & Milan Kašuba & Vincenc Kummer (CZ)

Ddasa-ubrova.jpg

Koncert spojený s křestem nového živáku z loňského festivalového programu.

 

Dagmar Ubrová se poprvé na pódiu objevila v roce 2009 v pořadu Jiřího Vondráka v Divadle Šansonu. S Ondrou Kramolišem a Petrem Hlouškem založila kapelu uBer!, se kterou v letech 2010–2016 nazpívala alba První barování a Universum.
Vystupuje s jazzovým kytaristou Milanem Kašubou a jeho skupinou, příležitostně s Big Bandem Konzervatoře Brno Mojdy Bártka. Úzce spolupracuje s brněnským Sono Centrum Music Club a s vinařstvím Sonberk, pro které připravuje program Sonberského (ne)vinného kulturního léta.
Milan Kašuba letos oslavil osmdesátiny. Je skutečnou legendou jazzové kytary a respektovaným skladatelem. Od sedmi do čtrnácti let hrál v hudební škole na housle. Ke kytaře se dostal až později v Praze, kde se učil zlatníkem. V roce 1962 nastoupil dráhu profesionálního jazzového kytaristy v Divadle Večerní Brno. V té době hrál také s Kvartetem Ladislava Slezáka a významnou brněnskou kapelou Kombo, která v Bratislavě na soutěži nejlepších jazzových kapel republiky získala první cenu za nejlepší jazzový přednes.
Po roce 1969, kdy se Milan Kašuba oženil, na čas zcela opustil brněnské bary a zdokonaloval se ve hře na kytaru. Do klubů se vrátil až v druhé polovině sedmdesátých let, kdy s kytaristou Jiřím Adamem založil brněnské kytarové Duo. Později se k nim přidala zpěvačka Mirka Křivánková a na barytonové housle Jan Beránek. Tím v roce 1978 vznikl jazzový Ornis, s nímž Kašuba odehrál přes sto dvacet vystoupení po celé republice. O tři roky později kapela skončila a Milan Kašuba se dal na sólovou dráhu.
Na jazzovém festivalu v Kroměříži získal dvakrát první cenu. Pravidelně hrál v pražské Redutě a od roku 1996 vyučuje jazzovou kytaru na brněnské hudební škole. Milan Kašuba nahrál desítky skladeb pro Český rozhlas Brno, v roce 1999 vydal spolu s kontrabasistou Petrem Kořínkem CD Přátelé. Od roku 2009 vyučuje na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU) jazzovou kytaru.
Hráč na kontrabas Vincenc Kummer, doprovázel od 60. let řadu českých jazzových sólistů a nakonec i krále českého popu Karla Gotta v orchestru Ladislava Šteidla, odkud v roce 1981 už vedla cesta jen do švýcarského exilu. Zde hrál jako residentní basista v Zurichu se světovými hvězdami jazzového nebe jakými byli např.: Dexter Gorden, Dizzy Gillespie, Chet Barker a mnozí jiní. Po návratu do rodného Brna začal spolupracovat s hudebníky nastupující jazzové generace. Jednou z výslednic těchto spoluprací je i Cotatcha Orchestra, kde se Vincenc Kummer mimo to, že zastává post kontrabasisty, realizuje i jako výtečný bigbandový skladatel a aranžér.
aktuálně


26.6.2021    Výjimečný holandský kytarista Jan Akkerman, jehož hudební mistrovství oceňovali i kytaroví hrdinové jako Brian May nebo B. B. King, je u nás známý hlavně z mezinárodně... 
 

mapa stránek © 2021, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí