Blues Amplified (CZ)

Blues Amplified (CZ)

blues-amplified.jpg

Blues Amplified = kapela pokračující v tradici původního hardrocku a blues. Jedná se o trio basa/zpěv, kytara a bicí, což sebou přináší přímočarost, průraznost a bluesovou naléhavost, ale zároveň náročnost na instrumentální schopnosti hudebníků, v tomto případě hráčů s letitými zkušenostmi. Repertoár tvoří z větší části vlastní tvorba, která by těžko zapírala souvislost s kapelami jako Allman Brothers Band, Free, Humble Pie, Cactus a dalšími. Členové kapely vnímají jako nesmírně důležitou hudební průpravu získanou během mnoha let zkoumání americké a anglické hudby konce 60tých a začátku 70tých let, jak se s jemnou nadsázkou vyjádřil Honza Holeček "My jsme slyšeli snad úplně všechny desky z této doby". Nejde však o kopírování, jde o tvorbu, založenou na stejných principech kompozice a aranžmá, jaké používaly slavné kapely z této doby.

 

Jan Holeček (Energit, Luboš Andršt Blues band,Afterglow, Freeway Jam, RBB) je skladatel,klávesista,baskytarista, ale hlavně  zpěvák s opravdovým bluesovým cítěním. Ray Charles naučil zpívat většinu kvalitních zpěváků tohoto stylu, Honzu nevyjímaje, ale je u něj slyšet silný vliv dalších velikánů jako Gregg Allman ,Steve Marriott, Paul Rogers, Roger Chapman. V Blues Amplified střídá Honza rovnoměrně jak klávesy tak i basu. Na koncertech B.A.samozřejmě hraje převážně na basu a zpívá.

 

Jindřich Musil (Freeway Jam, Afterglow, Led Zeppelin Revival, Eric Clapton revival) skvělý kytarista a skladatel.Vždy komponoval, ale nenacházel pro své skladby uplatnění. Hraní v revivalových kapelách kytarových velikánů pro něj byla velká výzva a zároveň ohromná zábava, nicméně striktně se vyhýbal cirkusovým prvkům ve smyslu kopírování originálních hráčů co se týče oblečení, gest a vybavení. Avšak u hry na kytaru bez skrupulí vždy kopíroval úplně vše co se mu líbilo, ve smyslu hesla "Poslouchat všechny, krást těm nejlepším". Toto heslo ukradl Peteru Framptonovi. Nicméně teprve opětná spolupráce s Honzou Holečkem mu umožnila plně rozvinout své skladatelské a textařské schopnosti a dala i další impuls jeho instrumentálnímu vývoji.

 

Dan Hubáček (doprovázel kanadského bluesmana  Marty Halla, Janu Koubkovou, Led Zeppelin Southern Revival...) je velmi talentovaný bubeník, kterého nejvíce inspiruje hra Johna Bonhama. Citlivost a smysl pro napětí jsou dalšími atributy jeho rytmicky velmi rozmanité hry, podobně jako pohotové reakce v improvizačních částech.

 

 Koncerty Blues Amplified ocení každý, koho zajímají kořeny bluesové a rockové hudby, kapela hraje poctivě, s nasazením a s přesvědčením. Přesvědčením o faktu, že blues není archaická a přežitá záležitost, nicméně aktuální a potřebná hudba a že má velký smysl jít cestou názvaznosti na vyjímečnou tvorbu a provedení, tak jak to předvedla řada světových kapel na přelomu 60tých a 70tých let minulého století.

 

 

 

Space Shuffle  je album, které vznikalo již na konci roku 2016 a začátkem roku2017, kdy Jindra s Honzou shromažďovali potřebný materiál pro vznik tohoto alba.

Na desce je obsaženo 6 jejich autorských skladeb a 2 klasické bluesové standardy: Going down (D.Nix) a You Shook me (W.Dixon,J.B.Lenoir), které jsou zde pro umocnění autentičnosti alba.

Hned první skladba All night long a šestá v pořadí Losing my mind  se opírají orthodoxně o hard rockové kořeny, druhá Chance a čtvrtá So Much hodně táhnou k americké scéně první poloviny 70.let.

Snímek doplňují stylově povinné  Tonight you´ve been cryin´ a  Space Shuffle.

Autorem všech textů k  vlastním skladbám je Jindra Musil, který zároveň provedl finální mix alba!

Album bylo nahráno koncem léta v klatovské studiu ExAvik s Pavlem Bromem jako sound engineerem.

Grafická tvorba obalu a krásný jeho návrh zajistil Roman Posselt.

Na desce jsou použity fotografie Áji Dvořáčkové, Romana Posselta a Vladimíra Buriánka.

Finální mastering  vytvořil Pavel Marcel.

 

Celé album je věnováno památce skvělé fotografky Áji Dvořáčkové, která nás náhle opustila a nedočkala bohužel  křtu alba. Space Shuffle budiž alespoň částečným poděkováním za její neocenitelný přínos pro „rockovou fotografii“ a uctěním její památky.

 
aktuálně


12.6.2019  Pavol Hammel se opět vrací do Valmezu na Valašský špalíček. Tentokrát už po roce. Důvodem není recyklace starších nápadů dramaturga festivalového programu Karla Prokeše, nýbrž... 
 

mapa stránek © 2019, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí