Valašský špalíček zahájí trio Semelka, Klecandr a Beňa

Valašský špalíček zahájí trio Semelka, Klecandr a Beňa | 3.6.2021

Folk-blues-beat festival Valašský špalíček se blíží mílovými kroky. Třídenní hudební retro přehlídka startuje ve čtvrtek 24. června 2021 úderem 17. hodiny v areálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Zahájení se samostatnými koncerty ujmou Slávek Klecandr, Lešek Semelka a Ľuboš Beňa. Třídenní vstupenky jsou stále k dostání za zvýhodněnou cenu v předprodeji.

Svým devětatřicátým ročníkem se festival Valašský špalíček řadí mezi nejstarší alternativní festivaly v České republice a v loňském roce se také zařadil mezi hrstku akcí, které se podařilo navzdory epidemii koronaviru zrealizovat. Ne jinak tomu bude také letos. Pořadatelé již zveřejnili kompletní harmonogram festivalu a nezasáhne-li do jeho konání nějaké nečekané vládní opatření, tak je i tentokrát na co se těšit. Úvodní čtvrteční den nabídne držitelům třídenních festivalových vstupenek tři venkovní koncerty v areálu zámku Žerotínů.

Jako první vystoupá na pódium na I. nádvoří zámku Slávek Klecandr, zkušený písničkář, zpěvák, kytarista a kapelník skvěle sehrané skupiny Oboroh. Za doprovodu uskupení Studny samoty ve složení Dita Holá, Fanda Šimeček a Libor Ježek, představí zhudebněné básně Jiřiny Zemanové. Poetickou cestu dlouhým stínem českého undergroundu Jiřiny Zemanové v hudbě Slávka Klecandra plánuje brněnské hudební vydavatelství a dlouholetý partner festivalu Indies Happy Trails vydat letos na podzim. Připravované skladby tak prvně uslyší právě návštěvníci Valašského špalíčku.

U příležitosti svým pětasedmdesátin na festivalu zahraje také Lešek Semelka, zpěvák, který si vybudoval skvělé renomé v Blue Effectu. Poté co z něj v roce 1975 odešel, založil jazzrockovou partu Bohemia, kde ještě působili Michal Pavlíček, Jan Kubík, Vladimír „Guma“ Kulhánek a Pavel Trnavský. V devadesátých letech založil skupinu S.L.S. neboli Společnost Leška Semelky, kterou obnovil po pětadvaceti letech v roce 2009 a s níž také přijede na Valašský špalíček. Spolupracoval s Marcelou Březinovou, účinkoval v muzikálech, a kromě vlastní bohaté kariéry psal písně i pro jiné interprety. Patří k nim třeba Marie Rottrová, Věra Špinarová, Marcela Březinová nebo Bára Basiková. Nejznámější je Bloudím pasáží, kterou nazpíval Karel Gott.

Trojspřeží prvního doplní seskupení More v čele se slovenským hráčem na rezofonickou kytaru a pravidelným návštěvníkem festivalu Ľubošem Beňou. Jako host si s nimi zahraje českoněmecký saxofonista Joe Kučera. Ľuboš Beňa pochází ze stejného kraje, z něhož vzešli bratři Dopyerové – vynálezci rezofonické kytary dobro. Na sklonku devadesátých let se začal věnovat hře na tento nástroj a Slovenská bluesová společnost jej několikrát odměnila titulem „Bluesman roku“. Dnes patří k nejproslulejším slovenským interpretům blues, vystupuje na významných evropských scénách a dokonce se představil na americkém Arkansas Blues & Heritage Festivalu.

Druhá polovina zahajovacího večera se přesune do Amfiteátru v parku u zámku Kinských. Zde zahrají Jiří Pavlica & Hradišťan a Hana a Petr Ulrychovi & Javory Beat v jedinečném programu. Na tento koncert se nevztahují třídenní festivalové vstupenky, ale je zpoplatněn zvlášť. Vstupenky jsou také stále k dostání v předprodeji. Koncert v Amfiteátru začíná ve 20 hodin.

Kompletní program a časový harmonogram Folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček naleznete na oficiálních stránkách www.valasskyspalicek.cz. Zde také pořídíte třídenní e-vstupenky. Osobně si je můžete zakoupit v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí.

aktuálně


3.6.2021  Ve složce PROGRAM naleznete harmonogram 39. ročníku festivalu Valašský špalíček, který zveřejňujeme k datu 3. června 2021. Všechny uvedené účinkující máme potvrzené a doufáme, že... 
 

mapa stránek © 2021, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí