Václav Neckář míří s kapelou Bacily na Valašský špalíček

Václav Neckář míří s kapelou Bacily na Valašský špalíček | 5.6.2020

Vaclav-neckar-&-Bacily-4.jpg

Současná epidemiologická situace uspala živé kulturní akce a nad těmi plánovanými vyvstalo mnoho otazníků. To se nevyhnulo ani připravovanému koncertu legendy naší populární hudby Václava Neckáře za doprovodu kapely Bacily. Přijatá opatření se ale začínají rozvolňovat a úvodní koncert festivalu Valašský špalíček ve Valašském Meziříčí se uskuteční v plánovém datu, a to ve čtvrtek 25. června 2020 ve 20 hodin. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Téměř dvouleté plánování festivalu Valašský špalíček 2020 zastavil v polovině března vyhlášený nouzový stav a stále aktuální epidemiologická situace. Nad letošním ročníkem se začaly vznášet otazníky a přesnějších obrysů začal program dostávat po dlouhých jednáních s jednotlivými účinkujícími až v posledních dnech. Festival se nakonec uskuteční v avizovaném datu 25.–27. června 2020.

Konkrétní podoby se dočkal také úvodní koncert Václava Neckáře a kapely Bacily. Ten se díky rozvolňování přijatých opatření, které slibuje od 25. května maximální počet 300 a v průběhu června možná až 1000 osob na kulturních akcích, nakonec uskuteční. Vše bude samozřejmě podřízeno daným hygienickým pravidlům, která budou návštěvníci koncertu a celého festivalu muset dodržovat.

Václav Neckář má za sebou velmi pestrou hudební dráhu, na které se střetával s nevšedními muzikanty a během které vznikaly české hudební skvosty. Za svoji kariéru vytvořil nespočet hitů, desítky studiových alb, odjel tisíce koncertů a stal se bezpochyby jednou z největších českých hudebních ikon. Inspiroval řadu mladých hudebníků, a i v současnosti patří jeho koncerty s kapelou Bcily mezi nevšední hudební zážitky.

Václav Neckář je charismatický muzikant, který se již od raného dětství pohyboval v uměleckém prostředí. Zásadním rokem se pro něj stal rok 1965, kdy se přemístil za Martou Kubišovou do pražského divadla Rokoko. Ještě téhož roku spatřil světlo světa jeho první gramofonový hit Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě, po kterém přišly další jako Ze soboty na neděli, Ša-la-la-la-li, či Stín katedrál.

Kromě svého hudebního talentu se ve Václavu Neckářovi začal projevovat také ten herecký. Obrovský úspěch zaznamenal při ztvárnění hlavní role ve filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, který byl oceněn prestižním Oscarem. V roce 1968 Vašek natáčel s Helenou Vondráčkovou, kde si střihli společnou roli v hudební pohádce Šíleně smutná princezna. V té době se mu už poměrně dobře dařilo i na hudebním poli.

Po odchodu z divadla založil se svými kolegy Bohuslavem Ondráčkem a Zdeňkem Rytířem orchestrové trio Gulden Kids. Z této spolupráce vzešly hned dvě LP desky a spousta úspěšných nahrávek. O několik let později založili muzikanti Zdenek Rytíř, Ota Petřina, Jan Neckář a Hanuš Bunzel pro Vaška skupinu Bacily. Samotný název byl inspirován dle úspěšného hitu Doktor Dam di Dam, kdy podle textaře Zdeňka Rytíře bylo důležité, aby takový doktor měl, co dočinění s bacily. Mezi první hity patřily například skladby Perla, Kosmické děti či Křižovatky. Později se muzikant se skupinou vrhá na propracovanější koncertní program, který je plný ohňostrojů a světelných efektů. Tady se zrodil projekt Planetárium, který současně vyšel v roce 1977 jako dvojalbum. S kapelou Bacily vystoupí Vašek Neckář také na festivalu Valašský špalíček 2020.

aktuálně


24.6.2020  Folk blues beat festival Valašský špalíček je za dveřmi. Osmatřicátý ročník se uskuteční v areálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí ve dnech 25. až 27. června 2020. Zahájení... 
 

mapa stránek © 2020, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí