Pestrý bluesový program Valašského špalíčku zve na Luboše Andršta, Petera Lipu i polské kapely

Pestrý bluesový program Valašského špalíčku zve na Luboše Andršta, Petera Lipu i polské kapely | 12.6.2019

Lubos-andrst-2.jpg

Valašský špalíček 2019 nese opět podnázev Folk–blues–beat festival a pro návštěvníky připravuje kromě bigbítu také pořádnou dávku blues. Hudebník Luboš Andršt přiveze do Valašského Meziříčí kapelu Energit a také slovenského zpěváka Petera Lipu. Těšit se na ně můžete v pátečním programu, 22. června.

Zřejmě nejstarší alternativní akce v Česku se v posledních pěti letech s novým podtitulem Folk-blues-beat festival proměnila v nejkomplexnější retro přehlídku, čímž láká i ty hudební fanoušky, kteří už léta hudební přehlídky nenavštěvovali. Od roku 2015 tato koncepce zacílila na tvůrce, kteří začínali už v šedesátých nebo sedmdesátých letech a jsou přitom stále zajímaví.

Ucelený pohled nabídne na Valašském špalíčku také návštěva kytaristy a hudebníka Luboše Andršta. S kolegy Janem Holečkem, Jiřím Zelenkou a Vladimírem Guma Kulhánkem naservírují na hlavním pódiu rockové skladby kapely Energit. Na koncert Energitu naváže nevídané spojení. Luboš Andršt přizve na pódium slovenského bluesmana Petera Lipu. Toho měli hudební fanoušci možnost vidět v loňském roce na Bonzo Blues Café v M-klubu při sólovém vystoupení.

„Není náhodou, že jsme na Valašský špalíček opět pozvali Petera Lipu. Letos je to totiž 35 let, co společně s Blues Bandem Luboše Andršta nahráli a vydali první společné album Blues z lipového dřeva. V programu tak oslavíme další z jubileí,“ dává do souvislosti Ondřej Smolka, PR manager Kulturního zařízení. Bluesová scéna bude letos pestrá. Druhá část spolupráce s polským čtvrtletníkem Twój Blues přiveze na Valašský špalíček pokračování rozsáhlého programu Antologia polskiego bluesa. „Poláci nenabízejí do programu našeho festivalu nějaké destilované blues, ale zkrátka dobrou hudbu, která třeba jen pocitově stojí na tom bluesovém základě,“ vysvětluje dramaturg Valašského špalíčku Karel Prokeš. Z Polska tak přijede mladý kytarista a zpěvák Tomek Kruk, jež je tak trochu reinkarnací Roberta Johnsona. Nejbližší je mu venkovské delta blues, které bravurně zvládá. Také kapela Boogie Boys se pro základní inspiraci ohlédla o třičtvrtě století zpět. Jejich divoké boogie woogie brilantně zahrané na dvě piana, kontrabas a bicí rozhodně nenechá nikoho v klidu.

Trochu klidnější Hubert Szczęsny & Dharma Bums si svými melodickými písničkami koledují o zařazení do kategorie folk-blues-rock. „Do sestavy polských kapel, které uvidí návštěvníci Valašského špalíčku, zapadá i formace Fertile Hump, kterou lze podezřívat z odposlouchávání desek psychedelic-blues-rockových kapel, jež na konci šesté dekády minulého století okupovaly hudební kluby v San Franciscu,“ zve na koncert Karel Prokeš. Kvartet Blues Junkers, jenž se v anketě Blues Top stal polskou skupinou roku 2018, se v obsazení piano, kytara a bicí musí obejít bez basy, ale zato má skvělou frontmanku, zpěvačku Nataliu Abłamowicz.

Ve Valmezu se poprvé představí také blues-rocková a ve svém žánru už kultovní formace Easy Rider z Wroclawi, která příští rok oslaví čtyřicítku na hudební scéně. A do programu bluesové antologie patří i mezinárodní projekt, jímž je spojení argentinské bluesové kytaristky a zpěvačky Vanesy Harbek a polskými hudebníky, baskytaristou Lukaszem Gorczycim a bubeníkem Tomkem Dominikem. Nejočekávanější sestavou je zde ovšem legendární trio SBB a proslýchá se, že jejich klávesista, hráč na baskytaru a zpěvák Józef Skrzek pro Valašský špalíček chystá i sólový projekt.

V předprodeji jsou jednodenní, třídenní i zvýhodněné skupinové vstupenky na všechny tři dny. Více a online prodej vstupenek na www.kzvalmez.cznebo valasskyspalicek.kzvalmez.cz.

 

(smo#2019)

Ondřej Smolka, PR Manager, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí, p. o.

Kontakt: tel. 739 470 291, email: smolka@kzvalmez.cz, www.kzvalmez.cz

 

 

aktuálně


12.6.2019  Pavol Hammel se opět vrací do Valmezu na Valašský špalíček. Tentokrát už po roce. Důvodem není recyklace starších nápadů dramaturga festivalového programu Karla Prokeše, nýbrž... 
 

mapa stránek © 2019, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí