Galerie nabídnou Czech Press Photo i Salvadora Dalího

Galerie nabídnou Czech Press Photo i Salvadora Dalího | 17.6.2017

06-22-Czech-press-photo.jpg

Součástí areálu zámku Žerotínů, které je v posledních letech centrem Valašského špalíčku, jsou také tři Galerijní prvky. Na II. nádvoří naleznete Galerii Kaple a Galerii Sýpka, které již tradičně nabídnou pohled na žurnalistické fotografie a soutěž Czech Press Photo. Ve třech patrech jižního křídla zámku se rozprostírá Muzejní a galerijní centrum. To v loňském roce přineslo výstavu Psychedelia ve vizuální kultuře beatového věku 1962-72. Letos připravila celkem čtyři výstavy, které budou v době festivalu otevřeny. V přízemí se vrátíme k hudebním plakátům v projektu Moravské galerie Husák trávu nekouřil, zavzpomínáme na povodně v roce 1997 na výstavě Vzpomínky na velkou vodu a budeme objevovat krásy v malbách texaského malíře Toma Bessona. V květnu byly slavnostně otevřeny expozice Zámecké pokoje, Reditus Leonina a Josef Ignác Sadler v prvním patře a největším lákadlem zajisté bude výběr z díla surrealisty Salvadora Dalího. Oproti loňským ročníkům festivalu je ale změna. Výstavy jsou přístupné za celofestivalové vstupné  80 Kč. Vstupenky budou k dostání v Turistickém informačním centru. Majitelé poté mají neomezený vstup na všechny výstavy po dobu konání festivalu.

 

Otevírací doby galerií během Valašského špalíčku:

Čtvrtek  17.00 – 21.00 hodin

Pátek 14.00 – 21.00 hodin

Sobota 11.00 – 21.00 hodin

 

Expozice Czech Press Photo se objevuje ve Valašském Meziříčí pravidelně v době prázdnin již několik let. I v tomto roce bude v galeriích Kaple a Sýpka prezentován nejnovější ročník této významné fotografické soutěže. Výstava přináší nezávislé obrazové svědectví o životě tak, jak je vidí doma i ve světě profesionální fotožurnalisté České nebo Slovenské republiky. Jedná se o ojedinělou akci, která se koná jako soutěž a následná výstava v Praze. Výstava poté putuje do Bratislavy a jako jediné město na Moravě má Valašské Meziříčí čest ji přivítat.

V prvním patře Muzejního a galerijního centra, jež sídlí v jižním křídle zámku Žerotínů, budou k vidění umělecká díla ikony světového malířství a zakladatele výtvarného hnutí surrealismus Salvadora Dalího. „Na výstavě bude představený výběr, hlavně z jeho grafického díla. Ten je složený tak, aby si návštěvníci mohli udělat co nejucelenější obraz o tomto umělci, pokud je to vůbec k obrovskému počtu děl vytvořených za jeho život možné,“ prozrazuje Martin Beníčk, kurátor MaGC. K vidění budou grafiky ze 40. - 80. let, kompletní grafické dílo Božská komedie (99 grafik), které byly vytvořeny na motivy italského básníka Danteho Alighieriho. Zajímavostí je limitovaná kolekce kachlí a talířů, kterou vydala nadace SD na přelomu tohoto století. Dále návštěvníci uvidí také bronzové plastiky Salvadora Dalího. Své čestné místo bude mít na výstavě také busta Dalího od československého sochaře a reprezentanta na vodních lyžích Josefa Nálepy. Zajímavou podívanou do soukromí života umělce poskytnou fotografie Václava Chocholy, které pořídil při návštěvě v jeho pařížském apartmá v šedesátých letech min. století. K výstavě se uskuteční také komentované prohlídky, a to 2. srpna a 4. října.

V přízemí centra budou k zhlédnutí tři různorodé výstavy. Dvacáté výročí povodní ve Valašském Meziříčí připomene výstavní projekt Vzpomínky na velkou vodu. Československé hudební plakáty, většinou rockových skupin či popových interpretů od šedesátých let minulého století až po současnost shrnuje výstava Husák trávu nekouřil ze sbírky Moravské galerie v Brně. „Výstavní kolekce zahrnuje plakáty všech možných žánrů hudby od koncertů, festivalů a jiných hudebních událostí po vlastní propagační plakáty jednotlivých kapel,“ přibližuje Martin Beníček. Poslední letní výstavy se zhostí texaský malíř, grafický designer a kurátor Tom Besson. Besson se na Valašsko poprvé vydal v období změn po sametové revoluci, aby vysledoval stopy svých předků. Našel zde na jedné straně fádní, šedé a rozpadající se budovy, na straně druhé čisté duše místních obyvatel, kteří mu spolu s místní krajinou poskytovali a poskytují stálou inspiraci k tvorbě. Výstava zahrnuje obrazy, které vznikaly od roku 1996 dodnes. Práce jsou inspirovány nebo přímo zachycují momenty a chvíle, které zažil na Valašsku.

aktuálně


27.6.2017  V uplynulém týdnu se ve Valašském Meziříčí uskutečnil 35. ročník folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček, který návštěvníky přenesl do zlatých časů bigbítové éry, nabídl... 
 

mapa stránek © 2017, Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí